BLOG

Blogumuzdan en çok dikkat çeken güncel haberler.

13 Ocak
SEO 13 Ocak

Backlink Nedir?

Her geçen gün daha da büyüyen dijital, sunduğu fırsatlar nedeniyle birçok kişinin ya da firmanın aktif olarak faaliyet gösterdiği bir alan haline gelmiştir. Siz de kurduğunuz web sitenin bilinirliğini artırmak ve çok daha etkin hale gelmesini sağlamak istiyorsanız bu konuda çeşitli çalışmalar yapmanız gerekir.

Backlink de bu çalışmalardan birisidir. Bu kavram oldukça karmaşık görünmesine rağmen aslında oldukça basit bir tanıma sahiptir. Kısaca ücretsiz ya da ücretli olarak web sitesi sayfalarınız için aldığınız bağlantılar olarak ifade edilen backlink, ancak düzenli ve kaliteli olduğu sürece fayda sağlar.

Aynı zamanda kalıcı olması da oldukça önemli olan bu linkler, düzenli olarak kontrol edilmelidir ve sürekli kendini yenileyen Google algoritmalarına uygun olacak şekilde güncellenmelidir.

Backlink İlk Olarak Ne Zaman SEO Çalışmalarına Dahil Edilmiştir?

Web siteleri için olmazsa olmaz bir öneme sahip olan SEO çalışmaları sayesinde arama motoru sonuçlarında sayfanız ön sıralarda yer alır. Bu da web sitenizin aldığı trafiği artırır.

Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO çalışmaları kapsamında yer alan backlink, ilk olarak Google tarafından 2016 yılında yapılan açıklamayla gündeme getirilmiştir. Böylece bu alanda araştırmalar yapılarak backlink çalışmalarının düzenli ve doğru stratejilerle gerçekleştirilmesi için düzenlemeler yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Web Siteniz İçin Backlink Kullanımı Neden Önemlidir?

Son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan backlink kavramı, özellikle arama motoru optimizasyonu çalışmaları sürecinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Web sitenizin çok daha bilinir olması ve ziyaretçi sayısının artması için bu konuda hassas davranmak ve düzenli olarak backlink çalışmaları yapmak gerekir. Var olan backlinklerin ise iyileştirme çalışmaları yapılarak uygun hale getirilmesi gerekir.

Doğru yöntemlerle yapılan başarılı backlinkler ise pek çok açıdan web sitenize avantaj sağlar. Bu nedenle de bu tarz çalışmalara çok fazla özen göstermeniz gerekir. Web siteniz için backlink kullanımının önemli olmasının temel nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Başta Google olmak üzere tüm arama motoru sonuçlarında web sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlar.
 • Google web ortamında yeni sayfaları bulmak için linkleri kullanır. Bu nedenle oluşturulan backlinkler web sitenizin dijital ortama eklediği yeni sayfaların keyfi için bu bağlantılar oldukça önemlidir.
 • Arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan web siteniz kullanıcılar üzerinde güven yaratır ve web sitesinin online itibarı artış gösterir. Ayrıca güvenilir kaynaklardan gelen bağlantılar kullanıcılarda olumlu etki bırakır.
 • Backlink verilen kaynaklardan trafiğin sizin sitenize yönlendirilmesi sağlanır. Böylece siteler arasında ziyaretçi alışverişi olur. Başarılı ve güvenilir web sitelerinde linkinizi gören kullanıcılar web sitenizi merak eder.

Backlink Stratejilerini Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

SEO çalışmalarının önemli bir bölümünü oluşturan ve bu konuda özenli olunmasını gerektiren backlink, aynı zamanda gelen linkler ya da harici linkler olarak da ifade edilir. Bu tür linklerin oluşturulması sürecinde pek çok detaya dikkat edilmesi ve doğru stratejilerin uygulanması gerekir.

Başarılı bir backlink web sitenizin saygınlığını ve ziyaretçi sayısını artırırken yanlış oluşturulan bir harici link online itibar konusunda ciddi problemlere neden olabilir. Web sitenize üçüncü taraf kaynaklardan gelen linkler olarak kabul edilen backlinkler konusunda stratejilerinizi oluştururken özen göstermeniz gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Backlinkin alınacağı sitenin dikkatle seçilmesi ve bu konuda güvenilir kaynaklardan destek alınması gerekir. Bu sayede web sitenize süven artışı sağlanır.
 • Backlinklerin verileceği üçüncü taraf sitelerin popüler olması önemlidir. Bu popülerlik sayesinde harici linkler çok daha etkili olur ve web sitenizin de tanınmasına öncü olur.

Bu iki konuda dikkatli davranıldığı sürece etkili ve başarılı sonuçlar elde edilir.

Backlink Türleri Nelerdir?

Günümüzde farklı backlink türleri mevcuttur. Backlink çalışmalarının verimli olması ve yüksek performans göstermesi için öncelikle backlink türlerinin iyi bilinmesi gerekir. Bunlar kısaca şu şekildedir:

 • Nofollow linkler
 • Dofollow linkler
 • Sponsorlu veya ücretli link
 • UGC linkleri
 • Yüksek otoriteli linkler
 • Zararlı linkler (doğal olmayan linkler)
 • Editoryal olarak yerleştirilen linkler

Bu backlinklerin her biri oldukça farklı özelliklere sahiptir. Örneğin; nofollow linklerde kaynak web sitesine referans verilmez. Bu nedenle arama motoru sonuçlarında artı etkisi yoktur. Bununla birlikte dofollow linklerde üçüncü kaynak web sitesine kefil olunur. Bu durum Google tarafından arama sonuçlarında web sitenizin ön sıralara çıkmasını sağlar.

Ücretli linklerde ise belirli bir ücret karşılığı işlem yapılır. Zararlı linkler web sitenizin itibarını sarsarken yüksek otoriteli linklerle Google arama sonuçlarında çok daha yüksek avantaj elde edebilirsiniz. Web sitenizin başarılı sonuçlar elde etmesi için backlink çalışmalarına ağırlık vermeniz ve hangi stratejileri uygulayacağınıza karar vermeniz gerekir.

BİZ SİZE ULAŞALIM?

Ücretsiz SEO analiziniz ile dönüşümü başlatmak ister misiniz? Bilgilerinizi bırakın tarafınıza en kısa sürede ulaşalım!