BLOG

Blogumuzdan en çok dikkat çeken güncel haberler.

10 Mayıs

Alışveriş Reklamlarıyla Tıklama Oranını Artırmanın Yolları

Alışveriş reklamları Google’ın yeni arama sonuçları sayfası düzenlemesi ile tekrar gündeme geldi. Bu kez Google’ın organik arama sonuçlarını bile reklam kalite puanı gibi ölçütlere tabi tutarak sıralamayı değiştirmesi söz konusu. Ancak e-ticaret açısından en ilginç fırsat görsel alışveriş reklamlarının gelmesi ve bunun da PPC reklamlarının markalaşma faaliyetlerinde kullanılacak olması. Buna marka teklifleri diyoruz. Marka tekliflerini iyi kullanarak CPC reklam tıklamalarının çalınmasını önleyebilir ve tıklama oranlarını artırabilirsiniz.

Marka erozyonu

Öte yandan marka erozyonu diye bir şey var. Artık rakiplerinizin SERP’te gösterilen alışveriş reklamları kendi markanızın altını oyabilir. Peki, alışveriş reklamlarıyla markanızı nasıl güçlendirir ve artan marka erozyonuna karşı koyarsınız? Birlikte görelim.

1. Reklam verirken marka tekliflerini kullanın

Organik aramalara reklam kalite puanının gelmesiyle birlikte (Google yavaş yavaş buna başladı) marka teklifleri klasik reklam tekliflerinin yerini alacak. Bu sandığınız kadar yabancı bir şey değil. Sadece SERP’te gösterilecek reklamlar için teklif verirken markalaşma amacıyla teklif vereceksiniz. Ancak reklam tekliflerine marka gözüyle bakarak rekabet edecek ve resimli alışveriş reklamınızın gösterilmesini sağlayacaksınız. Ajanslar da reklam performans optimizasyonu için bunu dikkate alacak.

Marka koruma hizmeti

Dünyada birçok reklam ajansı artık marka tekliflerine marka koruma gözüyle bakıyor ve sağladıkları yüksek reklam performansını müşteriye göstererek benden daha iyisini bulamazsın diyor.

2. Bankacılık gibi sıkı mevzuata tabi sektörlerde içerik izleme kullanın

Şimdi içerik pazarlama dediğimiz zaman siz sadece SERP algılıyorsunuz. Oysa içerik izleme sadece SEO kriterini kullanmıyor. Bankalar gibi hassas sektörler resmi otoriteleri ve piyasayı rahatsız edecek içeriklerden çekiniyor. Bu da açılış sayfalarını, web sitelerini, blogları ve hatta e-posta iletilerini marka sahibinin yarattığı kurallara göre izlemeleri anlamına geliyor.

Günümüzde e-ticaret sadece online perakendeden ibaret değil ve online perakendeye artık bankacılık hizmetleri de dahil. Bu sebeple reklam ajanslarının reklam performansı kadar içerik izlemeye de önem vermesi gerekiyor. Elbette buna yatırım aldığınız banka, o bankanın iştirakleri ve bağlı şirketleri de dahil olacak.

Kısacası bu markalar reklam ajansları ve pazarlama departmanlarıyla birlikte çalışarak, hatta finans, eğitim, ilaç ve perakende sektörüyle işbirliği yaparak arama sonuçlarının ötesine geçecek ve bizzat SERP linklerinin gönderdiği sayfaların içeriğini izleyecek. Özetle reklam ajansları artık işe marka itibarını koruma açısından da bakmaya başlıyorlar.

3. Üreticiler belirtilen minimum ücretlerin doğruluğunu da kontrol edecek

Şimdi diyeceksiniz ki bunun SEO, SERP, marka teklifleri ve alışveriş reklamlarıyla ne ilgisi var. Oysa çok ilgisi var. Alışveriş reklamlarında yer alan fiyatlar o markanın itibarını doğrudan etkiliyor. Bunu Google’ın organik aramaları düzenleyerek alışveriş reklamlarının önemini artırmakta olduğu gerçeğiyle birlikte düşünürseniz durumu görüyorsunuz.

Kısacası markalar artık fiyat kıran e-ticaret sitelerini alışveriş reklamlarıyla takip edecek; çünkü bir pazar yeri fiyat kırınca (rekabet etmek için markaya söz verdiği fiyatın altında satış yapmaya başlayınca) diğer e-ticaret siteleri de indirim yapıyor ve markanın değeri düşüyor.

İlgili yazı: Gooogle Analytics Doğrudan Trafik Kaynakları Nasıl Bulunur

4. URL kaçırmaya karşı interneti izleyin ve yasal yollara başvurun

URL kaçırma ya da doğrudan bağlantı sahtekarlığı yetkisiz bir reklamverenin display URL olarak sizin sitenizin URL’sini kullanarak marka teklifi vermesidir. Bunu yapan şirketler kendi web sitelerini açıp kendi markalarını oluşturmadan komisyon alabiliyorlar. Özellikle trafiğinizi çalmak isteyen Google arama motorunun insan kullanıcı incelemesinden kaçmayı başaran kimlik hırsızlığı siteleri bunu yapıyor.

Üstelik başta Google olmak üzere hiçbir arama motoru reklam teklifleri için web sitesi URL sahiplik doğrulaması sistemini kullanmıyor. Google’ın yazarlık kodu var; ama arama motorları sahtekarlık olsun olmasın, kalite kurallarına uygun tüm reklamlardan para kazandığından bunu durdurmak için pek çaba sarf etmiyor.

Siz de bunun için Search Monitor Knock-Out istatistiklerini kullanabilir ve ardından sahtekarlık sitelerine dava açabilirsiniz.

5. Otel markalarına tavsiye: Fiyat eşitliği kontrolüne geçin

E-ticarete online seyahat acenteleri de dahil ve Expedia, Kayak ile Travelocity gibi seyahat sitelerinin bazen aynı otellere farklı fiyat verdiğini görüyoruz. Bu genellikle dikkatsizlikten kaynaklanan bir hata, ama otellerin tıklama kaybetmesine yol açabiliyor. Dolayısıyla Türkiye’deki seyahat siteleri ve otellerin buna dikkat etmesi gerekiyor.

Sonuç: Marka teklifleri uzun vadede alışveriş reklamlarının performansını artırmanın en iyi yoludur ve bunu içerik / fiyat izlemeyle birlikte düşünmeniz gerekiyor. Tıklama çalınması / kaybının önlenmek ve tıklama oranlarını artırmak için bu 5 yöntem arasından size en uygun olanları seçin.

BİZ SİZE ULAŞALIM?

Ücretsiz SEO analiziniz ile dönüşümü başlatmak ister misiniz? Bilgilerinizi bırakın tarafınıza en kısa sürede ulaşalım!